Üniversitemizde ‘Şırnak ve Kadın’ Konulu Program Düzenlendi

Tarih: 26.11.2018

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Program’ı Şırnak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Üniversitemiz iş birliği ile 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Programa Şırnak Vali Yardımcısı Tayfur Elbasan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Şırnak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam, Üniversitemiz akademik-idari personeli, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Şırnak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam, kadınlarla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Şırnak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak ilimiz sınırları içerisinde kadına karşı oluşabilecek tüm şiddet olaylarını takip ederek, şiddet mağdurlarına ve beraberindeki çocuklara insan onuruna yaraşır hizmet sunmaya çalışmaktayız" dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan konuşmasında kadına yönelik şiddet çeşitlerine, ülkemizdeki istatiksel veriler ile Üniversite olarak kadınla ilgili çalışmalara ve bu bağlamda kadın girişimcilerine verdikleri desteklerden söz etti.  Erkan, “Kadına yönelik şiddet içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından birisidir. Birleşmiş Milletler tarafından 1990 yıllında alınan bir kararla 25 Kasım tarihi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verilmiştir. Kadına yönelik şiddet sorunu, sosyo-ekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmesi ve sürekli gündemde tutulması gereken bir sorun, bu önemli gün bu sorunun çözümüne ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık yaratmaktadır.” dedi. Ayrıca konuşmasında günümüzde şiddetin, öfkenin arttığı, hoşgörü ve saygının ise azaldığına vurgu yaparak şiddetin ve çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının ülkemizdeki istatiksel verileri hakkında bilgi verdi. Sözlerine “Bu konuda yapılacak çok iş, çözüm bekleyen birçok problemimiz mevcut. Bu problemleri gündelik çözümlerle değil, sistemli, kanıtlara dayalı toplumun tüm kesimlerini dahil edeceğimiz uzun soluklu çalışmalarla çözebiliriz.” şeklinde devam etti.

Üniversite olarak kadın odaklı tüm çalışmalarda üzerlerine düşen her türlü sorumlulukları yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını da belirten Erkan, “ Kadına yönelik her türlü çalışmaya bilimsel anlamda katkı sunmak ve ortaya çıkan olumsuzlukları en aza indirgemek için ‘Şırnak Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin onayını aldık ve faaliyete geçiriyoruz dedi. Ayrıca kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda gerek girişimcilik eğitimleri gerekse bu girişimciliğin hayata geçirilmesi (iş yerleri) noktasında ev sahipliği misyonunu en iyi şekilde yerine getirme gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Erkan, “Kadına şiddet insanlık suçudur. Kadına şiddet geri kalmış toplumların uyguladığı bir yöntemdir. Kadın farklı şiddet türlerine maruz kalmaktadır. Ekonomik şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet, bunun yanında fiziksel şiddet uygulanmaktadır. Örneğin Şırnak´ta en çok uygulanan şiddet ekonomik şiddet türüdür.  Mesela miras hakkından mahrum olmak. Önemli bir şiddet çeşididir ve maalesef bu durum kanıksanmıştır”  diye konuştu. 

Erkan şiddetin yetersiz kimselerin barınağı olduğunu, şiddet ve saldırganlığın düşünmeye önem vermeyen, muhakeme ile değil iç güdüyle hareket eden insanların yöntemi olduğunu söyleyerek konuşmasını Nazım Hikmet’in  “Kadın” şiiri ile noktaladı.

Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın
Yeşil bir harman yerinde
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran.
Kimi der ki çocuk doğuran.
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim,
Hayat arkadaşımdır.

 

Program sinevizyon gösterimi, piyano dinletisinin ardından “Şırnak ve Kadın” konulu  panel ile devam etti.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan’ın yaptığı panelde Şırnak Cumhuriyet Savcısı Sevcan Erciyas, ‘6284 Kanunu ve Kanun Kapsamında Uygulanan Tedbirler’, Şırnak Üniversitesi Öğr. Gör. Susin Gören Kekeç,’ Özgecan Arslan Cinayetinin Dijital Ortamda Yansıtılması: Ekşi Sözlük Üzerine Bir İnceleme’, Şırnak Sağlık İl Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Üzerine Olumsuz Etkileri’ ile Şırnak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaaffer Akçam, ‘ Kadın Konukevlerinin İş ve İşlemleri, Hizmet Alanları’ hakkında konuşmalarını gerçekleştirdiler. Sonrasında Şırnak Vali Yardımcısı Tayfur Elbasan, konuşmacılara plaketlerini takdim etti.

Program kadınlarla ilgili serginin gezilmesi, katılımcılar üzerinde 'Kadına Şiddet İnsanlığa İhanet' yazılı pankarta boyalı el baskılarının yapılması ile sona erdi.