Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi Başladı

02 Mayıs 2019, Perşembe

 

Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve  JAVS congress iş birliğinde düzenlenen “Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi” 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde yoğun ilgi ve katılımla başladı. İki gün boyunca devam edecek olan Kongrede başta İran, Ürdün, Irak, Filistin, Bosna-Hersek, İspanya, Cezayir ve Kazakistan olmak üzere Türkiye’den toplam 41 şehirden 307 fazla katılımcı 270 bildiri sunacaklar.

Kongreye Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Belediye Başkan V. Dr. Ferit Batmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, YÖK Eski Başkan V. Prof. Dr. Şaban H. Çalış, çeşitli kamu kurum temsilcileri, Dekanlar, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Kongrenin Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, açılış konuşmasına yurtiçi ve yurtdışından Şırnak’a ve Üniversitemize gelen katılımcılara teşekkür ve şükranlarını sunarak başladı. Sugözü konuşmasına “Makro ekonomik göstergeler bakımından Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan dolayı taşın altına elini koymak noktasında, özellikle üniversitelerin önemli bir misyon üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizler de burada bu sorumluluğu almış bulunmaktayız. Nitekim, Kongreden çıkacak sonuçların ekonomi politikacılarına yol göstereceğini düşünmekteyiz.” dedi.

Sonrasında söz hakkı alan Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Mehmet Emin Erkan, “Şırnak Üniversitesi olarak 2 hafta içerisinde iki önemli uluslararası bilimsel organizasyon gerçekleştirdik. Bunlardan ilki “Uluslararası Dengbéjlik Kültürü ve Dengbéjler Sempozyumu” bir diğeri de “Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi”. Başında bulunduğum kurumla ne kadar gurur duysam azdır. Kuşkusuz bu etkinliklerin devamı gelecektir.” ifadelerini kullandı. Erkan konuşmasına “Bir diğer husus şu ki Dünya’nın ve bölgemizin şu an içinde bulunduğu durumdan kaynaklı Ülke olarak en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçmekteyiz. Şırnak Üniversitesi olarak bu dönemde dinamik akademik- idari kadromuzla üzerimize düşen her ne var ise yerine getirmeye hazırız.” şeklinde devam etti.

Şırnak Belediye Başkan V. Dr. Ferit Batmaz ise yurtiçi ve yurtdışından Şırnak’a gelen konuklara teşekkür etti. Batmaz konuşmasına ” Şehrimizi siz değerli konuklarımıza tanıtmak istiyoruz. İlimiz; Persler, Medler ve Osmanlı İmparatorluğu’na şahitlik etmiş, geçmişi çok eskilere dayanan bir şehir. Bu nedenle de Şırnak Belediyesi olarak Şırnak Üniversitesi’nin şehrimizin kültürel, sosyal ve ekonomik dokusuyla ilgili yapacağı her türlü bilimsel etkinliğe destek vereceğimizin bilinmesini isteriz. Ayrıca Şırnak Belediyesi olarak ilimizin kalkınmasına yönelik çok yönlü  projeler geliştirrmekteyiz. Zaman kaybetmeden bu projeleri hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, böylesine geniş kapsamlı bir organizasyona katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Aktaş sözlerine “Bu tür programlar, bölgenin gerçek potansiyel ve dinamiklerini ortaya çıkarmak açısından çok önemli; çünkü Şırnak ili coğrafi konumu ve sahip olduğu köklü tarihine rağmen terör olaylarından kaynaklı olumsuz bir algıya sahip. Bu nedenle de bir türlü gerçek potansiyelini ortaya koyamamıştır. Dolayısıyla, bu tür programlar sayesinde inşallah Şırnak’ımız mevcut değer ve potansiyellerini ortaya koyacak, hem Ülkemize hem de insanlığa böylelikle büyük fayda sağlayacaktır.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz’ın moderatörlüğünde İstanbul Sebahaddin Zaim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arif Ersoy, YÖK Eski Başkan V. Prof. Dr.  Şaban H. Çalış, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Çemrek ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın konuşmacı olduğu bir oturum gerçekleştirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve Kongrenin Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü’nün konuşmacılara hediye ve katılım belgelerini takdiminden sonra program sona erdi.

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca farklı salonlarda eş zamanlı gerçekleşecek oturumlara tüm akademik-idari personelimiz, öğrencilerimiz ve halkımız davetlidir.