Üniversitemizde “Rektör Öğrenci Buluşması”

11 Ekim 2019, Cuma

Üniversitemiz 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Rektör Öğrenci Buluşması” programına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şimşek, Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Baz , İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, öğretim elemanları ve öğrencilerimiz katıldı.

 

 İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile gerçekleşen ilk program, Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerimizin müzik dinletisi ile başladı. Daha sonra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan yaptığı konuşmada öğrencilere önemli öğütlerde bulundu. Rektör Erkan “Sevgili öğrencilerimiz öncelikle bu programı düzenlememizin amacı siz geleceğimiz olan gençlerimiz için neler yapabiliriz, sizlerin bizlerden beklentileriniz nelerdir? gibi sorulara yanıt bulabilmektir. Bakınız, Güzel Sanatlar Fakültemizi bu yıl kurduk ve meyvelerini almaya başladık. Üniversiteye hazırlık süreci zaten zorlu bir süreç, üniversite okumak ise çok daha zorlu bir yolculuk. Üniversite kelimesi evrensel bir kelimedir. Üniversite bize akıl yürütmeyi, aydın olmayı öğretir. Ahlaki değerlerimizi ailemizden alıyoruz. Bizler, sizlere bir mesleği yapma ehliyetini kazandırmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

Rektör Erkan, sözlerine “ Eğitim hayatınızda donanımınızı nasıl geliştireceğinizi araştırın. Bilgi güçtür, bilgisizlik ise zayıflıktır. Bilgi gücüne çalışarak ulaşılırsınız. Arkadaşlar; öncelikle kendinize bir hedef belirleyin ve ona göre hareket edin. Eğer akademisyen olmak istiyorsanız; sempozyum, konferans ve panel gibi programları takip etmenin yanı sıra, bilimsel çalışmaları da takip edin. Mutlaka bir yabancı dil öğrenmeye çalışın ve yabancı dilinizi geliştirin. Eğer devlet memuru olmak istiyorsanız KPSS’ye ağırlık verin. Mesleki bilgilerinizi destekleyecek aktivitelere katılmanız gerekiyor. Bizlerde bu anlamda sizlere gereken bütün imkânları sunmaya çalışıyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz. Kendinizi sosyal alanlarda da geliştirin. Örneğin bir müzik aletini çalma becerisi kazanmaya çalışın. Arkadaşlarınızla iyi vakit geçirin. Çünkü insan en çok iyi arkadaşlıklar sayesinde bir şeyler öğrenebiliyor. Sadece okullarda hocaların değil, sizlerin de birbirinize öğreteceği çok şey var. Bazı etik ve dini kavramlar vardır. Örneğin dinimizde domuz eti yemek nasıl haram ise, yalan söylemek de o kadar haramdır. Bilim size hayata katılmayı ve gücü, sanat inceliği ve zevki, ahlak ise iyi bir insan olmayı öğretir.” şeklinde devam etti.

 

Ayrıca Rektör Erkan, kendi hayatından deneyimlerini de öğrencilerle paylaştı. Öğrencilere “Sizler Rektör olsaydınız neleri değiştirirdiniz, neler yapardınız?”  sorularını yönelterek,  ortak çözüm yolları üretme ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

 

Program soru cevap bölümünün ardından Rektör Erkan’ın Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerine eşlik etmesi ile sona erdi.