Üniversitemizde Düzenlen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Programına Yoğun İlgi

26 Kasım 2019, Salı

Üniversitemiz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Şırnak İl Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için program düzenlendi.

 

Üniversitemiz 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Şırnak Belediyesi Başkanı Mehmet Yarka ve eşi Fatma Yarka, Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tamer Bilacan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam ile kamu kurum amirleri, Üniversitemiz akademik- idari personelleri, öğrencileri vatandaşlar katıldı.   

 

Programın açılış konuşmasını yapan Şırnak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Şırnak Üniversitesi Temsilcisi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sıdıka Akdeniz, kadına şiddetle mücadele konusuyla ilgili bilgi verdi. Her yıl BM Genel Sekreterliğinin kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için kampanyalar düzenlediğini ifade eden Akdeniz şu bilgilendirmelerde bulundu “Kadına karşı şiddet bir insan hakları ihlali ve suçtur, bu suç ve ihlal farklı toplumlarda, farklı kültürlerde yaşayan, gelir ve eğitim düzeyi farklı olan tüm kadınların ortak sorunudur.  Ayrıca bu yalnızca özel alanda değil, kamusal alanlarda da yaşanmaktadır. Günümüz dünyasında kadına uygulanan şiddetin ulaştığı boyutun, bugün böyle bir günü anmamızı gerekli kılması aslında utanç vericidir” dedi.

 

Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ilimizde 16 günlük farkındalık çalışması başlattıklarını belirten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam’da yaptığı konuşmada, müdürlük olarak ilimiz sınırları içinde kadına karşı oluşan tüm şiddet olaylarını takip ederek şiddet mağdurlarına ve beraberindeki çocuklara insan onuruna yaraşır bir hizmet sunmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr.  Erkan’da yaptığı konuşmada Üniversite olarak Kadın Araştırma ve Uygulama Merkezi kurduklarını kadınlarımızın yaşadığı tüm sorunlara çözüm noktasında var gücümüzle çalışacağız dedi.  Rektör Erkan, sözlerine “Üniversite olarak kadın girişimcilerimizi her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Şırnak Valiliği ve Şırnak Belediyesi ile birlikte Kadın Emeği Girişim Sarayını kuruyoruz. Buradan kadınlarımıza şunu söylemek istiyorum. Daha önce rüzgâr hep size karşı esiyordu şimdi ise rüzgâr arkanızdan esiyor. Bu programın düzenlemesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” şeklinde devam etti.

 

Dünyamızda çok yönlü insan hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte bu ihlallere en fazla maruz kalanların olduğunu üzülerek belirten Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka “Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlarımızın şiddet, cinsel taciz ve cinsel sömürünün hedefi olmaktan kurtarılması gerekmektedir. ‘Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir.’ Evet… Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu olan kadın, her şeyden önce bir insandır. İnsan da eşrefi mahlukattır, yani yaratılmışların en şereflisidir.”dedi

.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın eşi Yıldız Pehlivan da 25 Kasım’ın Ülkemizde ve tüm dünyada Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak icra edildiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bugün, ülkemizde ve şehrimizde farkındalık yaratmak, kadınlarımızın haklarını, hukuklarını anlatmak, huzurlu bir toplum olma yolunda kadınlarımızın müreffeh bir yaşam sürmelerinin elzem olduğunu vurgulamak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Doğuştan farklı özelliklerle dünyaya gelmiş olsak da hak ve adaletle eşit olmamız gerektiğine inanıyorum. Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu, arkadaş olan kadının onuruna haysiyetine yönelik yapılan her türlü saldırı tüm insanlığa yapılmıştır. Şiddet, doğrudan bir insan hakkı ihlali olmakla birlikte, hiçbir inanç, gelenek ya da töre insana ve de kadına şiddeti kabul etmez. Bu nedenledir ki şiddetin her türlüsüyle olduğu gibi kadına yönelik şiddetle de sonuna kadar mücadele edilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle kadına, dünyanın hiçbir yerinde şiddet uygulanmamasını, huzurlu, sağlıklı ve eğitimli kadınlarımızla aydınlık yarınlara ulaşmayı temenni ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

 

Şırnak Valisi Ali Pehlivan’da Kadına şiddetle mücadele günü olduğu için konuşma hakkını eşine devrettiğini ifade ederek yapığı kısa konuşmada şiddetin insanın yaratılışına aykırı olduğunu şiddette hiçbir dinde, inançta ve düşüncede yer olmadığını söyledi.

 

Protokol konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 6284 sayılı kanun kapsamında hazırlanan tanıtım filminin gösterimi yapıldı. Program daha sonra Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Günay Tuzkaya ve Dr. Öğr. Üyesi Arif Möhsünoğlu ile Müzik bölümü öğrencisi Perihan Salih’in müzik dinletisi ile devam etti.

 

 Üniversitemiz Rektörü Erkan’ın Moderatörlüğünü yaptığı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” konulu panele geçildi. Panelde Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Fuat Kubilay Fiziksel Şiddet, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Aydın Şerifoğlu Psikolojik Şiddet, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Cinsel Şiddet ve Şırnak Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Sıdıka Akdeniz Ekonomik Şiddet hakkında bilgi verdi.

 

Program toplu fotoğraf çekemi ve davetlilerin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Anısına “Anı Defterine” duygu ve düşüncelerini aktarmaları ile sona erdi.

 

Ayrıca program çerçevesinde öğleden sonra Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Çalıştayı çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.